Ønsker du å bringe dine unike historier og kreative visjoner til liv på lerretet? Ta det første skrittet mot din filmkarriere med Kolibri støttet av Balansepotten!
Kolibri 2026 har sin første samling onsdag 11.02.26 og pågår frem mot august 2026. Utviklingsprogrammet er delt inn i flere faser, der hver samling bygger på den forrige. Deltakerne vil i løpet av perioden bevege seg gjennom alt fra idéutvikling til testfilming. Kolibri er et utviklingsprogram fra Viken filmsenter som gjennomføres i samarbeid med Østnorsk filmsenter og Sørnorsk filmsenter med støtte Balansekunstordningen «Balansepotten» og NFI.
Søknadsfrist: 26. januar 2026

Vi inviterer deg til å være en del av noe unikt, og søker filmskapere med en frisk tilnærming til film og historiefortelling. Kolibri gir deg muligheten til å utvikle ditt talent, utvide ditt nettverk og få verdifull innsikt fra bransjeeksperter.
Kolibri vil støtte deg med:
– Veiledning: Personlig veiledning fra erfarne bransjeeksperter.
– Ressurser: Tilgang til ressurser og utstyr for testfilming.
– Nettverk: Samarbeid med likesinnede filmskapere, og møte profesjonelle filmskapere fra bransjen.
– Utvikling: Utvikling av din egen filmidé.
– Innsikt: Reise til Kortfilmfestivalen og bli kjent med kortfilmformatet.
Våre veiledere og workshopholdere:


Samlinger:
Alle samlingene vil foregå på dagtid og innebærer at du som deltaker må sette av hele dagen. Se oversikten gitt her, og legg merke til datoene for kortfilmfestivalen, som også er en del av programmet. Det blir da en reise til Grimstad i denne perioden. Samlingene er en blanding av workshops, foredrag og veiledning, alt for at du best mulig skal kunne utvikle din kortfilmidé. Det er viktig at du deltar på alle samlingene, og allerede før du søker setter deg inn i datoene for programmet.
Samling 1: Onsdag 11.02
Introduksjon til kurset
Samling 2: Onsdag 18.02
Idéutvikling
Samling 3: Onsdag 25.02
Karakterutvikling
Manusutvikling
Samling 4: Onsdag 18.03
Tematikk
Individuell veiledning
Samling 5: Onsdag 25.03
Reginotat
Hvordan jobbe med skuespillere
Samling 6: Onsdag 25.03
Individuell veiledning
Samling 7: Onsdag 15.04
Arbeid med scener
Testfilming: April/Mai
1 dag per prosjekt
Reise til Grimstad: torsdag 11 – søndag 14 juni
Besøke kortfilmfestivalen
Samling 8: Onsdag 26.08
Klippeveilending
Samling 9: TBA
Visning
Vi ønsker å fremme mangfold og inkludering i filmindustrien. Med Kolibri-programmet ønsker vi å bygge en plattform for stemmer som sjelden blir hørt – og ser frem til å bygge programmet rundt din kreative innsats. Vi ser etter deg som har et genuint ønske om å være en del av filmbransjen, og som har tilgang til miljøer og historier som vil berike både publikum og filmbransjen.
Kolibris faser:

Informasjon til søker
Du søker som deg inn til Kolibri som privatperson. Programmet er åpent for deltakere med bostedsadresse i en av regionene til filmsentrene Viken, Sørnorsk eller Østnorsk. Det vil si Oslo, Akershus, Buskerud, Østfold, Agder, Vestfold, Telemark, Kristiansand, Gausdal, Lillehammer, Øyer og Innlandet.
Krav til søknad
![]()
Programmet er støtten gjennom Balansepotten av Balansekunst.
Alle søknader må leveres gjennom vår søknadsportal.
Søknadsfrist 26. januar 2026 – kl 23:59!






Alicia Frøy Diaz Alvarez Johnsen
Alicia Frøy Diaz Alvarez Johnsen er en animatør og kortfilmskaper, utdannet ved University for the Creative Arts, Farnham UK. Hennes animerte studentkortfilmer Sensory (2021), You Should Take A Walk (2021) og Runner (2022) har reist verden rundt på festivaler. Johnsens filmer tar primært for seg følelser som konsept, og utforsker hvordan man kan visualisere et emosjonelt liv på både realistiske, abstrakte og absurde måter.
Jakob Ramberg
Jakob Ramberg gikk rett fra videregående til å studere film på Westerdals, Kristiania. I løpet av hans siste år der, lagde han sin debut kortfilm, som gikk videre til å bli nominert til den Norske Internationale Filmfestivalen i Haugesund.
Kristin Evy Stubberud
Kristin er utdannet grafisk designer fra KHIO og landskapsingeniør fra NMBU, og har laget film siden hun var tenåring. Hun drives av hverdagslige impulser til å filme det hun ser eller tenker på. Siden hun kan litt av alt & liker være alene, er det å bruke seg selv både foran og bak kamera like naturlig som å smøre seg en skive med brunost.
Sacha Slengesol Balgobin
Sacha Slengesol Balgobin er skuespiller innen film og teater. Hun har, sammen med Elg Elgesem, skapt teaterforestillingen «EMMA», som turnerer gjennom DKS i 2025. Hun har blant annet medvirket i kortfilmen Tistlebu og teaterforestillingen Heksejakt på Den Nationale Scene. I tillegg har hun erfaring som casting-assistent og regi-assistent, og hun har studert skuespill ved Westerdals Oslo ACT.
Ulva Skogstad
Filmskaper og regissør som er født i Tromsø, oppvokst i Oslo. Arbeider frilans med film etter å ha gått på fagskole i videokunst. Er opptatt av å fremme skeive historier og liker å jobbe med tabubelagte temaer.
Victor Quach
Victor Quach er en regissør og manusforfatter fra Drammen. Quach sine filmer fokuserer vanligvis på de store spørsmålene om identitet og tilhørighet gjennom bruken av historier satt i det smale og hverdagslige.
KULL 1 (2024)
Aubrey Joyce Fjæreide
Jaya Helena Seljestad
Kadir Talabani
Naoki Kawai
Jakob Hardeberg Svensen
Ahmed Mamow
Azar Ebrahimi
Fatma Gaid
Oscar Fredrik Jyoti Brahmachari Wicken
Hani Hussein
Karrar Al-Azzawi

Fra venstre foran, Linda Lothe (Viken filmsenter), Aubrey Joyce Fjæreide, Jaya Helena Seljestad, Fatma Gaid, Naoki Kawai, Abdulkadir Jalal. Fra venstre bak: Hani Hussein, Ahmed Mamow, Jakob Hardeberg Svensen, Oscar Fredrik Jyoti Brahmachari Wicken, Marvin Sereba, Shan Qureshi (Viken filmsenter)
Kolibri 2024 startet eventyret med sitt første treff i desember 2023, hvor deltakerne fikk bli bedre kjent med hverandre. Så startet programmet opp for fullt i januar 2024. Deltakerne har vært gjennom mange samlinger hvor hele hensikten har vært utvikling av egen idé. Det var mange gode navn som tok turen til Kolibrigruppen for workshops, veiledning og foredrag. Deltakerne fikk flere muligheter til å sitte rundt et bord med etablerte filmskapere og ha samtaler om innhold, bransjen og ikke minst sitt eget prosjekt. Et av målene med programmet var å utvikle sin idé, men det var minst like viktig å kunne etablere kontakt med bransjen og ikke minst skape et eget nettverk.
I skrivende stund har de fleste fått filmet egne testscener fra manus og skal nå gjennom en siste redigeringsworkshop. Under kan du lese hva noen av deltakerne mener om programmet og besøket til kortfilmfestivalen.
Jeg synes alt fungerte veldig bra med Grimstad, egentlig! Satte stor pris på det faglige innholdet, både å se masse kortfilmer og diverse Q&As. Det er utrolig nyttig. Også synes jeg det var veldig fint å bli enda bedre kjent med de andre deltakerne i Kolibri. Det øker sannsynligheten for at vi bruker hverandre som ressurser etter opplegget er ferdig også. – Azar Ebrahimi
Kolibri er veldig inspirerende og givende! Jeg synes det var bra at vi fikk vært med på flere eventer og se filmer som åpnet muligheten for diskusjon. – Karrar Al-Azzawi


Jeg likte «møt filmskaperne» programposten for da fikk vi innsyn i hvordan de skapte filmen fra start til slutt. Også «produsentene presenterer seg» var bra. Det var en del produsenter som stod fram, og jeg følte at jeg kan inngå et fremtidig samarbeid gjennom prosjektene mine. Alt i alt så er jeg så takknemlig for at jeg fikk dra til Grimstad med Kolibri og skulle ønske jeg kunne gjøre det igjen! – Fatma Gaid
Det har vært en fantastisk mulighet å kunne bringe alle disse filmskaperne sammen, og legge til rette for at de skal kunne utvikle seg så langt som mulig i løpet av programmet. Jeg håper alle fortsetter sin karriere innen film og alle er selvsagt hjertelig velkommen til å benytte seg av alt Viken filmsenter tilbyr i fremtiden også.
Kolibri ble gjennomført for første gang i 2024, og vi åpner nå opp for en ny runde i 2025. Søknadsportalen er åpen og vi håper alle som ønsker å komme i gang med sin karriere søker!
Velkommen!
Ta gjerne kontakt dersom du har spørsmål til programmet!
Koordinator bransjehevende tiltak
Telefon: +47 988 80 366
E-post: shan@vikenfilmsenter.no