Logo – Viken Filmsenter
Nyheter

Krav til revisoruttalelse? Dette bør du vite

God planlegging gir enklere rapportering

For ordningen audiovisuelle verk stilles det i noen tilfeller krav til uttalelse fra revisor ved sluttrapportering. Vi anbefaler at tilskuddsmottakere avklarer revisjonsbehovet tidlig i prosjektperioden og setter seg inn i gjeldende vilkår, rapporteringskrav og retningslinjer. Dersom tilskuddsordningen krever revisoruttalelse, kan kostnader til revisjon inngå som en del av prosjektbudsjettet. Vi anbefaler at dette vurderes allerede i søknadsfasen.

God planlegging gjør rapporteringen enklere og sikrer et ryddig grunnlag både for dere som tilskuddsmottakere og for oss som tilskuddsgiver.

 

Ofte stilte spørsmål om revisoruttalelse

Vi får jevnlig spørsmål om revisoruttalelser ved prosjekter som er finansiert av flere tilskuddsgivere. Det er mulig å innhente en felles uttalelse for hele prosjektet, men det da viktig å passe på at uttalelsen dekker kravene fra samtlige finansieringskilder.

En felles revisjonsuttalelse skal bekrefte:

  • at prosjektets inntekter og kostnader er korrekt regnskapsført
  • at alle tilskuddsmidler er brukt i samsvar med de vilkårene som gjelder for de aktuelle tilskuddene
  • at relevante lover, forskrifter og retningslinjer er fulgt

Uttalelsen må omfatte hele prosjektets finansiering og dokumentere at kravene knyttet til hver enkelt finansieringskilde er ivaretatt. Dette kan bidra til å redusere behovet for flere separate revisjonsuttalelser og gjøre prosessen mer effektiv. Kostnader knyttet til revisjon kan tas med i søknadens budsjett.

Du kan lese mer om kravene til revisoruttalelse på våre nettsider.

Foto: Cotton Bro Studio

Motta nyhetsbrev

Register deg, og hold deg oppdatert om siste nytt fra Viken filmsenter

Ved å melde deg på vårt nyhetsbrev, samtykker du til at vi lagrer dine persondata for dette formålet. Du kan når som helst melde deg av våre nyhetsbrev. Les vår personvernerklæring her.